Danes vse več časa preživimo v zatesnjenih prostorih, v katerih je pretok zraka zaradi sodobnih gradbenih materialov in stavbnega pohištva skoraj neznaten. Prezračevanje je zelo pomembno še posebej v ogrevalnem obdobju, ko so okna zaprta. V poslovnih stavbah se prav zaradi premalo prezračevanih prostorov povečuje obolevanje za t. i. sindromom bolnih stavb.
Dajmo prednost zdravju
Zakaj je zrak v bivalnih prostorih slabši kot na prostem? Ne samo da človek z dihanjem oddaja CO2 in vodno paro, v prostorih so tudi prisotni hlapi elektronskih aparatov, pohištva, talnih oblog, iz sten in zemlje pa na določenih območjih izhaja tudi škodljiv plin radon. Priporočeno je, da v bivalnih prostorih poskrbimo za izmenjavo zraka vsaki dve uri, če v prostoru ni ljudi, pa vsakih pet ur – bolj uporabno pravilo je 20–25 m3 svežega zraka na uro/osebo.
V prostorih, ki nimajo urejenega mehanskega, kontinuiranega prezračevanja ali pa se jih še vedno prezračuje na klasičen sistem z občasnim odpiranjem oken, se pojavljajo neprijetne vonjave, povišana temperatura zraka, visoka koncentracija ogljikovega dioksida, vlaga, plesni, pomanjkanje kisika in neprijetne vonjave. Rešitev težave so kakovostni in zanesljivi prezračevalni sistemi.
Kako prezračevati?
Najbolj preprosto in najcenejše je še vedno prezračevanje z odpiranjem oken. Vendar, ali je tudi dovolj učinkovito? Ob tem se pojavlja tudi pomislek o potratnosti energije in varnosti takšnega načina prezračevanja. Če bomo prezračevali z odpiranjem oken, potem je treba zračiti zjutraj in zvečer pred spanjem, med kuhanjem, likanjem, pranjem, umivanjem in ko se dalj časa zadržujemo v zaprtih prostorih. Čas zračenja pa prilagodimo zunanji temperaturi zraka oziroma razlikam v temperaturi zraka zunaj in znotraj ter velikosti prostora.
Prav zaradi pomisleka o potratnosti energije je nastala potreba po prezračevalnih sistemih, saj nenačrtovano in naključno zračenje prostorov pogosto pomeni izgubo energije, ki smo jo vložili v ogrevanje zraka. Nezadostno zračenje pa ima na drugi strani za posledico nezdrave bivalne pogoje s pojavom prekomerne vlage in plesni. Za doseganje udobne in zdrave zračne klime v prostorih je priporočljivo kontinuirano prezračevanje.
Centralizirano ali decentralizirano prezračevanje?
Pri centraliziranem prezračevanju se izrabljen zrak odvaja na prosto preko sistema prezračevalnih vodov v vsakem prostoru, ki so povezani s centralnim ventilatorjem in odzračevalnim jaškom. Svež zrak vstopa na isti način kot pri nepovezanem prezračevanju.
Pri decentraliziranem prezračevanju brez sistema napeljave prezračevalnih vodov med prostori pa več posameznih ventilatorjev odvaja izrabljen zrak navzven preko odzračevalnih jaškov ali direktno skozi zunanji zid. Skozi stenske vhodne enote v sobah vstopa svež zrak. Vratne ali druge prezračevalne reže pa skrbijo za pretok zraka med prostori.
Prednosti prezračevalnih sistemov:
- samodejno odvajajo izrabljen zrak z neprijetnimi vonjavami,
- odvajajo odvečno vlago ter škodljive snovi in dovajajo svež in filtriran zrak,
- z odpravljanjem odvečne vlage skrbijo za primerno zdravo stanje zgradbe in klime ter preprečujejo nastanek plesni in ugodnih življenjskih pogojev za pršice,
- preprečujejo prepih in vdor zunanjega hrupa ter prahu,
- olajšajo življenje alergikom, ker lahko zagotovijo primerno filtriran zrak brez alergenov in predvsem
- varčujejo z energijo.
Prezračevalni sistem Lunos je decentraliziran sistem
Sistem Lunos deluje na principu podtlaka. V prostore se vgradi dovode zraka, ki skrbijo za stalen dotok svežega zraka, in ventilator, ki skrbi za neprestano odvajanje izrabljenega zraka iz prostorov. Rezultat takšnega nadzorovanega prezračevanja je izboljšana mikroklima in zdravi prostori brez prekomerne vlage, slabih vonjav in posledično plesni, kar bistveno pripomore k dobremu počutju.
Kakovostni prezračevalni sistemi Lunos nenehno dovajajo svež zrak in odvajajo izrabljenega, skupaj z vsemi škodljivimi snovmi, odvajajo izrabljen zrak z neprijetnimi vonjavami, odvečno vlago ter škodljivimi snovmi in dovajajo svež in filtriran zrak. Z odpravljanjem odvečne vlage pa poskrbijo za primerno zdravo stanje zgradbe in klime ter preprečujejo nastanek plesni in ugodnih življenjskih pogojev za pršice.
Preverite ponudbo prezračevalnih sistemov Lunos tukaj.