Kopalnica je nepogrešljiv, poseben prostor čisto vsakega doma in izrednega pomena je, da se v njej dobro počutimo. Žal pa je, zaradi same namembe prostora, prav kopalnica tista, ki nam od vseh prostorov v domu povzroča največ preglavic.
Neizogibno dejstvo je, da se v kopalnici vsakodnevno ustvarja velika količina vlage – v njej se tuširamo, kopamo, umivamo, peremo, pogosto tudi obešamo perilo … Je najbolj moker prostor, ki je zato tudi najbolj podvržen nastanku škodljive plesni. Ta se lahko nabira v številnih kotičkih: med fugami keramičnih ploščic, na stropu, silikonskih delih …
Kako poskrbeti, da bo kopalnica ostala zdrava?
Za preprečevanje in saniranje vlage ter z njo povezanih težav je najpomembneje, da se ukrepanja lotimo pri koreninah. Površinsko odstranjevanje plesni sicer na videz deluje, vendar nas ne varuje pred škodljivimi posledicami sobivanja s plesnijo in ne predstavlja dolgoročne rešitve. Zdravo klimo si v kopalnici lahko zagotovimo le s pravilnim prezračevanjem.
Iz tega vidika je zelo pomembno, da je v kopalnici instalirana odvodna ventilatorska enota (najboljše je, da ta omogoča kontrolo vlage), ki med uporabo sproti odvaja izrabljen zrak in odvečno vlago iz prostora. V večini primerov je nastavljena tako, da se zažene ob prižigu luči ali pa ima vgrajen senzor, ki zazna naš prihod. Zrak, ki ga odvajamo se po naravni poti nadomesti s svežim zrakom, ki v kopalnico prihaja iz ostale površine stanovanja. Za lažji in enakomernejši prehod zraka je v vrata kopalnice priporočljivo vgraditi prezračevalno rešetko ali imeti pod vrati vsaj 2 mm prepire.
Odvodna ventilatorska enota ne zadostuje
Omenjen ukrep pa je zgolj minimalni standard, ki se navadno uporablja pri novogradnjah v Sloveniji oz. je že vzpostavljen v obstoječih objektih. Tovrstna postavitev pa še zdaleč ni dovolj, da bi nam zagotovila kakovostno bivalno klimo in nikakor ne zagotavlja 100% varnosti pred plesnijo.
Lunosova rešitev za zdravo bivalno klimo v kopalnici:
Izberite kopalniško ventilatorsko enoto Lunos Silvento s kontrolo vlage in temperature. Deluje neprestano in popolnoma neslišno, ustrezno klimo v prostoru pa regulira samodejno, pri tem pa za svoje delovanje letno porabi za le 1,5€ električne energije. Trenutno je edina takšna enota na svetu.
Na klimo v kopalnici vplivajo tudi prostori v njeni okolici. Iz tega razloga je priporočljivo, da v njen sosednji prostor vgradimo še vsaj eno enoto za dovod svežega zraka, ki bo poskrbela, da se bo izčrpan zrak nadomestil s svežim. Še boljše bo, če dovodno enoto vgradimo v dva bližnja prostora, saj tako optimalno razporedimo zračne poti. S takim posegom v dom v bistvu vgradimo mini prezračevalni sistem, ki skrbi za avtomatsko prezračevanje v kar treh prostorih. Enote za dovod svežega zraka so lahko pasivne (klasični sistem prezračevanja) ali aktivne (sistem z rekuperacijo).
S takim ukrepanjem problem izkoreninimo: Ker smo vzpostavili pravilne zračne poti (svež zrak prihaja v dom skozi čiste prostore in se odvaja skozi umazane), se nikoli ne bo zgodilo, da bi odvečna vlaga iz kopalnice prehajala v ostale prostore. Bivalna klima je v teh treh prostorih optimalna.
Zakaj je odpiranje oken tako velika napaka?
Z odpiranjem oken v kopalnici bomo skozi okno odvajali le majhen del proizvedene vlage – vsa ostala vlaga pa bo prehajala v notranje prostore in povzročala nevšečnosti - kondenz na oknih in plesen v ostalih prostorih. Izključno v primeru prave izbire in vgradnje večjega števila elementov za prezračevanje bomo trajno rešili problem odvečne vlage in poskrbeli za zdravo bivalno klimo v kopalnici in delu stanovanja.
Preverite ponudbo prezračevalnih sistemov Lunos tukaj.